עיסוי תינוקי

עיסוי תינוקי

התינוק המתוק שלנו בן חצי שנה. זה הזמן להתחיל להתחבר אליו דרך עיסוי. עיסוי הינה דרך נפלאה לפתח, להכניס תחושות הנאה ומשחק.

להלן הדרכה:

עיסוי בטן

עיסוי הבטן הוא דרך נהדרת להעניק לתינוקכם תחושת ביטחון כמו גם להקל בבעיות עיכול כמו כאבי בטן (קוליק) ועצירות.

אם תינוקכם שמח, תוכלו לבצע תנועות חתירה עדינות על בטנו, כאשר יד אחת עוקבת אחר השניה.

בעזרת ידכם הימנית בצעו תנועה אחת בכיוון מטה בצידו השמאלי של הבטן של תינוקכם (צד ימין שלכם).הניעו את ידכם שמאלה ולמעלה כך שאתם יוצרים את האות L מלמטה למעלה.הניעו את ידכם מצד ימין למטה כלפי מעלה ושוב למטה תוך שאתם יוצרים U הפוכה. אמרו את המילים “אני אוהב/ת אותך” בשעה שאתם מלטפים את תינוקכם.

חזה

עיסוי עדין של החזה יכול להקל בבעיות גודש. געו בחזה שלו בעדינות רבה. לעיתים תרגישו צורך לעצור ורק להניח את ידכם על החזה שלו במעין מחוות השתתפות ברגש.

כששתי הידיים מונחות במרכז החזה שלו, לטפו אותו בתנועות מן המרכז לצדדים, כאילו אתם מיישרים דפים של ספר. תוך שאתם שומרים על מגע עם תינוקכם החליקו את ידכם כלפי מטה בתנועה סיבובית ובחזרה למרכז החזה.

הרגעה במגע

הרגעה במגע יכולה לשמש אותנו בכל גיל ובכל שלב במהלך העיסוי. לפעמים תינוקות מחזיקים מתח רב בגופם ושיטה זו בידיים וברגליים מעודדת את התינוק להירגע.

תפסו בעדינות את ידו או רגלו של תינוקכם בכף ידכם ובקשו ממנו להירגע. בקול רגוע ונעים חזרו על בקשתכם “הרגע”. כשאתם חשים שתינוקכם נענה, תנו לו משוב חיובי, חיוך או נשיקה.

אצבעות

זוהי דרך מצויינת להראות לתינוקכם כיצד להרפות את ידיו. באמצעות כריות האגודלים שלכם פתחו את ידו בעדינות, גלגלו כל אצבע זעירה בין האגודל והאצבע שלכם ולסיום לטפו את גב כף היד שלו משורש כף היד לכיוון האצבעות.

עיסוי פנים

עיסוי הפנים יכול לסייע בהרגעת מתח שנוצר בעקבות יניקה, בכי וכאבי בקיעת השיניים.

תינוקות משקפים את תנועותיכם והבעותיכם. זהו רגע נהדר ליצירת קשר עין והנאה ביחד. בעזרת קצות אצבעותיכם ציירו מעגלים קטנים לאורך קו הלסת של התינוק.

גב

עיסוי גב התינוק יכול לעודד חיזוק שרירי הצוואר, הכתפיים והזרועות כשהתינוק מרים את ראשו; וכן להעניק תחושה מרגיעה. ישנן דרכים רבות שבהן תוכלו להניח את תינוקכם על מנת לעודד אותו להימצא זמן רב יותר על חלקו הקדמי. תוכלו ללמוד על כך בסדנת עיסוי תינוקות.

הניחו את תינוקכם על בטנו והתחילו כשידיכם מונחות על חלקו העליון של הגב בזווית ישרה לעמוד השדרה (ב 90 מעלות לעמוד השדרה). הניעו את הידיים הלוך וחזור בכיוונים מנוגדים כשאתם יורדים אל העכוז, עולה משם לכתפיים ויורדים חזרה. לסיום, העבירו את ידיכם כל הדרך מהצוואר ועד לכפות הרגליים.

דרך שגרת העיסוי, ניתן להגדיל את סימני העירנות של התינוק, לחזק את הקשר בינכם ולקבל רעיונות על דרכים שיסייעו לו בחודשים הראשונים לחייו. אתם והתינוק יחד תגלו מה שגרת העיסוי המתאימה לשניכם.