אודות ישיבת "אור החיים" ומוסדותיה

"מוסדות אור החייםקרואים על שם הקדוש רבינו חיים בן עטר זצוק"ל, בעל ספר "אור החיים" (פירוש על התורה), זכותו תגן עלינו.

רבינו חיים בן עטר פעל כל חייו למען זיכוי הרבים והשבת בנים לחיק אביהם שבשמים, שהשתוקק כל חייו להגיע לעַפרות קודשה של ירושליםזכה להיטמן מול הר הבית – (מקום המקדש), בחלקת בית העלמין בהר הזיתים.

מרן ראש הישיבה, הגאון הרב ראובן אלבז שליט"א, המכתת את רגליו לאורכה ולרוחבה של הארץ, ממשיך את מִשְׁנַתוֹ של רבינו חיים בן עטר זצ"ל, דואג ומשיב רבים אל חיק אביהם שבשמים.

במרכז ירושלים עיר הקודש מתנוסס ועומד לו משכן התורה, הבנין הגדול של הישיבה, המרכז העולמי לתורה ולקירוב לבבות, בו מרוכזות עיקר פעילויות המוסדות על כל שלוחותיהם – "ישיבת אור החיים"  הממוקמת בשכונת הבוכרים בירושלים, ברח' עזרא 1.

"ישיבת אור החיים" הפכה לשם של דבר – מגדלור של תשובההמפיצה את אור התורה לכל רחבי הארץ והעולםופועלת כמעט בכל מקום לקירוב הרחוקיםלהפצת אור התורה בארץ ובעולם.

ומלאכת המשכן הולכת ונשלמת, היופי וההדר פאר התורהכיתות הלימוד ובתי הכנסתחדרי האוכל והמטבחיםמיזוג, ריהוט וספריותוגולת הכותרתבית המדרש המרכזי, לכ- 1400 תלמידים, ובו ארונות הקודש המפוארים, הבימה והריהוט.


 

כיצד הכל החל?

לאחר מלחמת ששת הימים, הגיע מרן ראש הישיבה, הגאון הרב ראובן אלבז שליט”א, למקום בו היתה ישיבתו של מרן “האור החיים” הקדוש, רבינו חיים בן עטר זצוק“ל, בעיר העתיקה בירושלים, ונדהם לראות כי המקום הפך שומם ורבה העזובה בה. וכך הגיעה ההחלטה: חייבים להקים שם ל”אור החיים”, ולבנות מקום בו קול התורה יישמע ללא הפסקה שיקרא על שמו של “אור החיים” הקדוש.
ראשית הדרך התחיל ברחוב קטן וצר בשכונת הבוכרים, בתוך דירת שני חדרים הצטופפו 14 בחורים שקיבצם הרב לישיבה הראשונה של בעלי התשובה. עם הזמן, הצטרפו לקבוצה זו בחורים נוספים מכל רחבי הארץ, וכך בעזרת ה’ הוקמה הישיבה הקדושה המתנוססת לתפארה בירושלים עיר הקודש, אשר אלפים ורבבות חזרו דרכה בתשובה שלימה מכל חלקי החברה הישראלית

* וביניהם: אנשי צבא וקצינים, אמנים ועוד רבים, ההופכים בעצמם להיות דיינים, מורי הוראות ומגידי שיעורים בארץ ובעולם.

* ביניהם שחקני כדורגל, מהנדסים, מדענים, לוחמי שייטת, קצינים ועוד

* בחורים אלו, אשר בעבר היו רחוקים מכל תורה ויהדות

יותר מ-700 תלמידים בכל מחזור ממלאים את כריסם בש”ס ובפוסקים, לומדים ושוקדים בתורה, ומפה יוצאים מורי הוראה ודיינים בישראל. ועל מסלול זה זוכים להקים את ביתם הנאמן בישראל על אדני התורה. וזאת מלבד כולל האברכיםאשר מונה למעלה מ-300 אברכים, ואשר רבים מהאברכים נשלחים לבחינות על כל חלקי השולחן ערוך ועוברים בהצטיינות רבה את מבחני הרבנות.
בוגרי מוסדות אור החיים עוסקים יום יום בהרבצת תורה וקירוב לבבות ישראל לאביהם שבשמים, ומהם רבים הפכו לרועים רוחניים, רבנים, ראשי ישיבות, מנהלי תלמודי תורה, ראשי כוללים, מנהיגי קהילות ומדריכים רוחניים בארץ ובעולם! כמו כן נשלחים בוגרי הישיבה לקהילות קודש בגולה, עפ’’י בקשתם של אותם קהילות.

 וכך, לאחר יותר מיובל שנות פעילותישיבת אור החיים, הפכה לרשת מוסדות של תורה ותשובה, לאלפים ורבבות בכל רחבי הארץ.

—-

מוסדות “אור החיים” הקימה למעלה מ-300 סניפים הפרוסים במקומות רבים בכל רחבי הארץ, החל ממעונות יום, גנים, תלמודי תורה, בתי ספר, ישיבות קטנות, ישיבות גדולות, כוללים להוראת דיינות, סמינרים להקמת הבית היהודי לזוגות נשואים, פשיטות תורניות ושיעורי תורה ברחבי הארץ.

כמידי שבת מארחת הישיבה עשרות בני נוער, אשר זוכים לטעום חוויה רוחנית בלתי נשכחת של עונג, שמחה ורוממות. מתוכם רבים זוכים להצטרף אל הלומדים בישיבה.
בין היתר עזרו המוסדות ליתומים, לעולים חדשים ולמשפחות מצוקה. כמו כן, כמידי שנה מבקרים בחורי הישיבה את ילדי ישראל, אשר חולים במחלה הנוראה, לא עלינו, במטרה לשמח את ליבם ולתת להם, ולהוריהם, את הכוחות להמשיך ולא לאבד תקוה.

 

מהו סוד ההצלחה

סוד ההצלחה של הרב ראובן אלבז שליט”א נעוץ בדבקותו העיקשת במטרה מבלי להירתע ממכשולים. אישיותו בעלת אהבת ישראל השופעת ועולה על גדותיה, מציפה בחמימותה רבים מאחינו התועים. הרב ניגש אליהם כאח מסור. פנייתו אל המוני העם נעשית בדרכי נועם, ובשפה ברורה השוה לכל נפש.

הרב אינו יודע מנוחה מה היא: יוזם ומקים, אומר ועושה, מחליט ומבצע. אצל הרב, אף רגע אינו הולך לאיבוד, שהרי ברגע אחד אפשר להציל עולם מלא! סדר יומו העמוס, כולל את סדר יומם של כמה וכמה אנשי מעשה: ראש ישיבה אשר מוסר שיעורים עיוניים בגמרא ובפוסקים, שיחות מוסריות ושיעורי הלכה יום יום. נואם בכל רחבי הארץ ומפיץ את אמונת ה’ בעולם על ידי קירוב באהבה. סיסמתו השורשית של הרב – “חיוך בחינוך”.

 

Add New Playlist