ללמוד ללמד

ללמוד ללמד

ככל שהשנים חולפות אנחנו קולטים עד כמה חינוך ילדים הוא מקצוע. מקצוע שמעולם לא למדנו, לא בביה”ס, לא בסמינר ולא בישיבה. אין לנו שום כללים ברורים וגם לא בטוח שאם נעשה חיקוי טוב של ההורים שלנו זה יעבוד.

הילדים שלנו ב”ה מאוד פיקחים, ומבינים היטב מתי אנחנו אמיתיים ומתי אנחנו אומרים להם משהו שלמדנו בסדנה האחרונה שאליה הלכנו.

מדברים איתנו על דוגמה אישית, סבלנות, חינוך מתחיל מהבית וכו’ וכו’.

לפעמים זה נכון.

אבל לפעמים יש תחושה של משהו חיצוני, איזה תחפושת של הורה מבוגר שמכיר את הדרך, ואם רק נעשה פעולה כלשהיא, ישובו השקט והשלווה לשרור בביתנו והילדים שלנו יתנהגו למופת – ממש כמו אצל השכנים.

אז איך לשמור על האופי המיוחד של כל ילד ובכל אופן לחנך אותו לדרך שבה אני רוצה שילך?

ביומיומי השוטף שלנו יש כל כך הרבה התמודדויות, שלפעמים נדמה שחייבים איזה יועץ צמוד שיאמר לנו על כל צעד ושעל מה לעשות וכיצד להתנהג. אך האמת שיש משהו בסיסי שאותו חייבים כל הזמן ללמוד, לשנן ולחזור עליו שוב ושוב ושוב, והוא – הקשר שלנו עם הילד.

הקשר איתו הוא הבסיס!

כמו שהקשר שלנו אל בורא העולם הוא בסיס הקיום שלנו, כך הקשר עם ילדינו הוא בסיס הקיום של משפחה. כשהקשר הוא חזק ופורה, ההתמודדויות היומית שלנו מקבלות צבע אחר.

זה לא אומר שהבית שלנו יראה כמו מסדר צבאי, אלא זה אומר שיהיה לנו שיח עמוק ופורה עם אלו שכל כך צריכים אותנו ואלו שאנו אוהבים עד כלות.

מה לא נעשה בשביל קשר טוב עם ילדינו עד 120? זה לא לקנות את האופניים הכי טובות וזה לא להשיג לו את כל מה שהוא רוצה. זה תהליך שמתחיל ממש עם הלידה וממשיך לאורך כל החיים. כל זה נכון גם לזוגיות טובה, להסתכלות בריאה על החיים, אך המבחן של כל זה – הוא בחינוך הילדים שלנו.

ילדים שמים לנו מראה מול הפרצוף. ולא אחת זה כל כך ברור, המראה כל כך צלולה ובוטה, שאין לנו מנוס מלראות את עצמנו.

אז מה עושים?

אחרי תפילה שאין לה סוף – מגיעה גם ההשתדלות. לא למדו אותנו? נלך ללמוד עכשיו!

יש מגוון רחב של קורסים להנחיית הורים וסוללה של יועצים רבים בכל מקום. ללמוד הורות למי שיש לו ילדים, זה כמו ללמוד לנהוג – למי שיש רכב. מי שלא יודע לנהוג יכול לנהוג בכביש בלי רשיון? אולי אפשר, אבל מתוך חובבנות, טעות ותאונות רבות בדרך. אבל עושים זאת נכון, אם עושים זאת עם הדרכה נכונה והכנה מסודרת ויסודית, זו הדרך המומלצת ביותר. כך בדיוק – גם בחינוך.

לכו ללמוד. אנשים רבים עשו מאסטר בתחום החינוך. וודאו לפני כן שיש להם המלצות מרבנים וגורמים מוסמכים, ובעז”ה – תראו נפלאות!

בהצלחה!